HOME PAGE / POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ

 

Witam czytelników mojej książki :)))))

Jestem Piotr SP3ABG. Licencję krótkofalowca mam od 16-go roku życia. Aktualnie mam 70 lat. Roczniki 1954 tak mają :)

Jest 16 maj 2024r.

Chyba przesadziłem. To nie będzie książka a zbiór ciekawostek moich raczej. W dodatku nieuporządkowany. Czasem będę go uzupełniał. Może raz na pół roku ?

UWAGA! Start :

Zdjecie wykonane w (jakoś tak) 1991 roku.

To pierwsze moje wyroby gdzie zastosowałem przez siebie zaprojektowany sterownik mikroprocesorowy na Z80. Oczywiście z programem przeze mnie napisanym. Jeszcze na komputerze AMSTRAD CPC 6-128. Jak pamiętam, inżynierowie wówczas przechodzili w Zakładzie Lumel w Zielonej Górze kurs stosowania Z80. A JA : a-la-la-la :) jak widzicie na zdjęciu. Zapewne znajdzie się jeszcze wiele osób które pamiętają ...

No oczywiście te napisy się poruszały a niektóre znaki zrobiłem animowanymi a niektóre z dźwiękiem. Podczas przepływu znaków pojawiały się one w kolorach zielonym, żółtym i czerwonym. Oczywiście do tego zaprojektowałem klawiaturę do obsługi. To był fajny mój projekt i zupełnie niezłe moje pieniądze. Moich pracowników też.

Taki fakt: Na Targach Poznańskich wystawiłem 4 razy większą tablicę. To znaczy o długości ok.6m. Ledwo mieściła się w mojej firmie na ul. Sucharskiego 17 :). Trudno ją było z pomieszczenia wyprowadzić :)

1988 rok:

Wówczas tylko TTL-e pozwalały mi zaprojektować taki syntezer. Miał krok 100Hz. Były to czasy, kiedy krótkofalowcy do SSB/CW normalnie stosowali VFO. Zastosowałem go w transceiverze CW/SSB HA80 (którego chwilę później przechrzciłem na HA90- o tym innym razem). Obsługiwał wszystkie ówczesne pasma WARC. Po roku zastosowałem go również w transceiverze OL85. Był to transceiver 144/430 MHz CW/SSB/FM.

1990 rok:

Był to czas bujnego rozwoju CB w Polsce. Miałem od 10 lat firmę ZEPK którą mniej więcej w tym czasie przechrzciłem na V-Electronics. Wszyscy po angielsku zaczęli się nazywać i tak tą falą zostałem porwany :) Nawiasem wspominając V=Victory. Czyli Zwycięstwo w moim rozumieniu :) V zauważycie również na mojej Najpiękniejszej :)) Dodatkowo założyłem spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością którą razem z moimi dwoma wspólnikami nazwaliśmy Spółka z o.o. Kwant. Oczywiście wcześniej wymyśliłem radiotelefon dla CB, który później nazwaliśmy KWANT 901 a potem założyłem spółkę. Możecie do mnie mówić "Panie Prezesie" :). Spółka nadal zarejestrowana jest w KRS a radiotelefon KWANT 901 homologację uzyskał. Poniżej jego wnętrze. Tam nie ma żadnego mikroproprocesora ani oryginalnego syntezera od CB. Te układy scalone wówczas w Polsce były nieosiągalne. Wszystko to moje pomysły. Ten zaklejony US to eprom z moim programem nastaw na piechotę wykonanego syntezera oraz nastaw wyświetlacza.

Rok 1985:

Moim pierwszym transceiverem po Stanie Wojennym w Polsce był Traper 83 czyli TRX z 1983 roku. Jego podstawowe siły to: 1: Tani (jedna średnia ówczesna pensja krajowa) 2: Mieścił się w dłoni. Był CW/SSB,10W. Tylko na pasmo 80m. Tych transceiverów wyprodukowałem i oczywiście sprzedałem (to znaczy moi pracownicy + ja :)) z 500? Chyba więcej. Stąd mój pomysł aby opracować transceiver tani ale na wszystkie pasma. Powstał z niebytu AR-85. Oczywiście to nie była już tylko jedna średnia pensja krajowa. Pamiętam że wówczas miałem duże kłopoty ze zdobywaniem materiałów do produkcji. Miałem też na utrzymaniu pierwszą żonę i dwie córeczki :) Takie były czasy.

Rok 1996:

DIGITAL 96 to transceiver na którym aktualnie (2025r) pracuję na pasmach. RX 30kHz-31.7MHz , 0.2uV. TX 1-31.7 MHz, 4W. CW/SSB. Teraz mam go w obudowie. W 1996 roku sprzedawałem je takimi jak widać na zdjęciu. W stosunku do DIGITAL 942 z 1994 roku był bez obudowy, bez AM i FM, bez 50 i 144 MHz, bez wyświetlania kanałów CB, z innym rozwiązaniem odbiornika. Dzięki temu był tani. Stanowił istotną konkurencję dla mojego głównego wówczas wyrobu czyli DIGITAL 942. Oba TRX-y sprzedawałem jednocześnie a firma moja finansowo rosła. Teraz (2025r) podziwiam (naprawdę!) co stworzyłem.

Ciąg Dalszy napiera !