Zestaw IKAR 2018 RX

to pierwszy krok do poznania krótkofalarstwa

 

Krótkofalowcem może zostać każda osoba. Większość osób nie zajmuje się techniką dogłębnie, dlatego artykuł ten napisany jest w sposób możliwie nietechniczny.

Krótkofalowiec to osoba która posiada własną radiostację, dzięki której rozmawia z krótkofalowcami z całej kuli ziemskiej. Praktycznie za darmo, ponieważ w tym hobby, jeśli już posiada się radiostację, kosztuje tylko prąd elektryczny o mocy żarówki 100W. Aby zostać krótkofalowcem, należy zdać odpowiedni egzamin (informacje na ten temat są w internecie). Jednak najpierw trzeba zapoznać się z krótkofalarstwem aby ocenić czy temat ten budzi nasze zainteresowanie. Do tego służy prezentowany zestaw. Zestaw ten jest kompletem urządzeń pozwalających na łatwe zainstalowanie go w domu w celu posłuchania krótkofalowców. Składa się on z odbiornika nasłuchowego IKAR 2018 RX, zasilacza, anteny i słuchawek. Instalacja zestawu sprowadza się do włączenia wtyczek w odpowiednie gniazdka (według zdjęcia) i rozwinięcia anteny o długości 5m.

Zamiast słuchawek można dołączyć kolumnę głośnikową o oporności 8 ohm.

Dzięki bardzo wysokiej czułości odbiornika IKAR, dostarczoną antenę w najprostszym przypadku wystarczy położyć na podłodze. Aby udoskonalić odbiór, można ją owinąć np. na kaloryferze. To najprostsze rozwiązania zapewniające szczególnie wieczorem, rano i w nocy na słuchanie krótkofalowców. Krótkofalowcy stosują dużo większe anteny, zawieszone np. między blokami (informacje w internecie).

Po włączeniu wtyczki zasilacza do gniazdka sieci 230V na początek wszystkie przełączniki odbiornika IKAR 2018 RX numerowane od 1 do 8 należy ustawić w dolnej pozycji. Następnie wybieramy zakres fal odbiornika którymś z przełączników o numerach 2 do 6. Najpierw proponuję ustawić do góry przełącznik nr. 4. Odpowiada on zakresowi 40m. Przełącznik nr. 1 też ustawić do góry (wyjaśnienie w tekście).

Siłę głosu reguluje się gałką VOL.

Rozpoczynając poszukiwanie krótkofalowców (którzy mogą pracować na różnych częstotliwościach), wstępnie gałkę PREC należy ustawić w pozycji środkowej. Gałkę FREQ w pozycji skrajnej prawej. Tu rozpoczynają się wszystkie zakresy krótkofalarskie. Następnie powoli pokręcamy w lewo gałką FREQ. Będziemy słyszeć szum oraz jakieś sygnały. W miarę potrzeby regulujemy siłę głosu. Krótkofalowcy w celu uzyskania maksymalnego zasięgu stosują emisję SSB. To coś innego niż AM czy FM w odbiornikach radiofonicznych. I inaczej dostrajamy się do SSB. W którymś momencie powolnego pokręcania gałką FREQ usłyszymy bełkot. To jest to! Teraz powoli pokręcając w prawo i lewo w tym bełkocie poszukujemy wyraźnego głosu. W pewnym momencie usłyszymy jak ktoś mówi. Mówi po węgiersku lub japońsku lub polsku lub angielsku, czy w jakimkolwiek innym języku. To krótkofalowiec. Teraz tylko wystarczy gałką PREC ustawić dźwięk głosu na najbardziej prawdziwy i możemy posłuchać. Jeśli chcemy posłuchać innego krótkofalowca, szukamy go gałką FREQ, nadal pokręcając ją w lewo. Albo prawo. Do wyboru, bo krótkofalowcy mogą pracować na różnych częstotliwościach i w dowolnej chwili.

Krótkofalowców polskich najczęściej można usłyszeć na zakresach (przełączniki BAND) 80 i 40m. Najdalsze stacje (już rzadko polskojęzyczne) usłyszymy na zakresie 20m. Pamiętajmy że wyboru zakresu dokonuje się tak, że najpierw wszystkie przełączniki BAND ustawiamy w dolnej pozycji a następnie dokonujemy wyboru zakresu ustawiając jeden z nich w pozycji górnej.

Na zakresach 160 i 80m można wyłączyć włącznik nr. 1 (to sztuczne wydłużenie anteny). Na innych zakresach raczej powinien być włączony. Tu decydujemy samodzielnie, uzyskując najlepszy odbiór. Czasem poprawi odbiór włączenie włącznika nr. 7 lub dodatkowo nr. 8 (to filtry specjalne)

Bardziej techniczny opis odbiornika IKAR 2018 RX znajduje się na www.sp3abg.strefa.pl w rubryczce TXT.

 

Sam odbiornik IKAR 2018 RX kosztuje 240zł. Zestaw IKAR 2018 RX czyli odbiornik + antena + słuchawki + zasilacz, razem kosztują 320zł.

Proponowane urządzenia wykonywane są na zamówienie. Koszt wysłania = 20zł.

Garancja roczna. Serwis pogwarancyjny.

Kontakt: Tel.: 73-177-33-63, e-mail: sp3abg@wp.pl

To były wszystkie ważne informacje a teraz dodatek: Krótkofalowcy głównie operują emisjami SSB (wyżej opisana) i CW. CW to alfabef Morse-a. Niektórzy po prostu uczą się alfabetu Morse-a a niektórzy nie. Odbiornik IKAR 2018 RX można dołączyć do komputera (najprościej, zbliżając jedną ze słuchawek do mikrofonu komputera). Wówczas będziemy mogli odbierać nie tylko SSB ale na ekranie również CW, amatorską telewizję czyli SSTV, różne rodzaje emisji dalekopisowych czyli RTTY. Informacje o tym znajdują się w internecie. Wiele o tym pisze również czasopismo Świat Radio ( www.swiatradio.com.pl ). Na koniec: Pamiętaj że najlepszy prezent to zestaw IKAR 2018 RX. A gdy już zostaniesz krótkofalowcem to pomyśl o radiostacji (czyli tak zwanym transceiverze) DEDAL 2018. Przyniesie Ci on mnóstwo zadowolenia. Kosztuje 700zł + 30zł koszt wysłania. Oczywiście na rynku są również radiostacje za 4 lub 30 tysięcy złotych.